Říjen 2012

Fruits Basket

30. října 2012 v 20:28 Fruits basket

Žánr: Animovaný / Komedie / Fantasy / Romantický
Vznik: Japonsko, 2001
Počet dílů: 26
Délka jednoho dílu: 24 min

Japonský animovaný seriál podle komiksu (mangy) od Natsuki Takaya vypráví romantický příběh o příslušnících rodiny Sohmovi, kteří jsou prokletí. Kdykoli se jich dotkne osoba opačného pohlaví nepatřící do rodiny, změní se ve zvířátko čínského zvěrokruhu, v jehož roce se narodili. Rodina se ujímá osiřelé dívky Tohru. V té najdou současně zalíbení bratranci Yuki a Kyo. Odvěký boj kočky s myší může začít.


Zajímavosti

27. října 2012 v 20:58 Fullmetal Alchemist
PŮVOD JMEN
 • Mnohé z jmen v FMA mají historické kořeny. Členové v armádě jsou vázáni na Druhou světovou válku a názvy letadel. Alchymisté mají vazby na slavné alchymisty v naší minulosti.
 • Von Hohenheim - Philippus Aureolus Theophrastus von Hohenheim Bombastus byl švýcarský alchymista, astrolog a lékař z 15. století s přezdívkou Paracelsus. Pocházel ze šlechtické rodiny a bydlel na hradě po nich pojmenovaném Hohenheim v Německu blízko Stuttgartu.
 • Bradley - M-2/M-3 Bradley jsou americká bojová vozidla. Výzbroj tvoří 25 mm kanón Boeing M242 Bushmaster. Další zbraní je kulomet ráže 7,62 mm M240C. M2 Bradley je vybaven protitankovým raketovým systémem TOW BGM-71.
 • Omar Nelson Bradley byl americký vojevůdce, armádní generál a poradce amerického prezidenta Lyndona Johnsona ve Vietnamské válce v otázkách taktiky a strategie. Do roku 1945 byl Bradley zodpovědný za 12 vojenských skupin, velel zhruba 1.300.000 mužům.
 • Fury - FJ-1 Fury bylo první letadlo v roce 1945. Výzbroj: 6 kanónů 25,4 mm, 50 kulometů s 1500 náboji; křídlo bylo příliš tenké na to, aby mohlo být vybaveno závěsníky.
 • Hawker Sea Fury byl britský palubní stíhací letoun vyvinutý během druhé světové války. Výzbroj: 4 kanóny ráže 20 mm a 900 kg pum či neřízených raket.
 • Havoc - MI-28 Havoc byl těžký bitevní vrtulník určený zejména pro boj proti tankům. Do výzbroje patří zápalné a další běžné letecké bomby. Volitelně lze zavěsit granátomety, 23mm, 12,7mm nebo 7,62mm přídavné kulomety. Kanon ráže 30mm je převzatý z bojového vozidla pěchoty BMP-2. Pro ochranu před nepřátelskými letadly a vrtulníky je vyzbrojen IR raketami.
 • Hawkeye - Grumman E-2 Hawkeye je americký dvoumotorový letoun. Byl navržen pro vzdušné včasné výstrahy. Není vyzbrojen, je třídy průzkumné.
 • Hayate - Nakajima Ki-84 Hayate (japonsky: 四式戦闘機, Jon šiki sentóki) byl možná nejlepší japonský stíhací letoun užívaný ve druhé světové válce. Výzbroj: 2 synchronizované kulomety Ho-103 ráže 12,7 mm nad motorem (350 nábojů na hlaveň), 2 kanóny Ho-5 ráže 20 mm (150 nábojů na hlaveň) a 500 kg pum.
 • Hughes - P-73 Hughes bylo přísně tajné americké experimentální letadlo. Hlavní důvod pro utajení byla neurotická osobnost majitele společnosti, která vyráběla letadla. To nebyl nikdo jiný než vynikající, ale výstřední vynálezce, letecký konstruktér, pilot, podnikatel, filmový režisér a producent Howard Robard Hughes.
 • Mustang - P-51B Mustang jedním z nejúspěšnějších stíhacích letounů. Vyznačoval se vysokými výkony a mimořádně dlouhým doletem, který umožňoval doprovázet bombardéry hluboko nad okupovanou Evropu. Výzbroj: 4 kulometů M53-2 ráže 12,7 mm/350 nábojů na hlaveň vnitřní pár kulometů, 280 vnější pár 500 kg bomb.
VYSVĚTLIVKY
Ouroboros - je značení homunkulů (normálně to znamená znak života a smrti). Homunkulové mají Ouroboros "vytetovaný" na těle a tím jdou rozpoznat od lidí.
Homunkulus - Homunkulus je osudová hříčka alchymisty, který si zahrával s lidskou transmutací. Homunkulus tedy býval dříve člověkem a nemůže za to čím je, protože se nestvořil sám. Jediné přání homunkulů (aspoň většinou) je stát se opět lidmi.Hodnosti

27. října 2012 v 20:46 Fullmetal Alchemist
POVĚŘENÍ DŮSTOJNÍCI

Generál armády (Vůdce) - King Bradley
Generál - Hakuro
Brigádní generál - Basque Gran
Plukovník - Roy Mustang
Podplukovník - Maes Hughes
Major - všichni státní alchymisté
První poručík - Riza Hawkeye
Druhý poručík - Maria Ross

NARUKOVANÍ DŮSTOJNÍCI

Seržant - Denny Broch
Praporčík - Vato Farman

OZNAČENÍ STÁTNÍCH AŮCHYMISTŮ

Ohnivý alchymista - Roy Mustang
Ocelový alchymista - Edward Elric
Alchymista Silné paže - Alex Luise Armstrong
Skleněný alchymista - Tim Marcoh
Rudý alchymista - Zolf Kimbley
Životní alchymista - Shou Tacker
Alchymista Železné krve - Basque Gran

SEDM SMRTELNÝCH HŘÍCHŮ

Lust (Chtíč) - nesmírně baží po lidském potěšení
Gluttony (Obžersví) - má nesmírnou touhu stále jíst
Envy (Závist) - touží po vlastnostech jiných lidí jako jejich postavení a schopností
Sloth (Lenost) - vyhýbá se fyzické či duševní práci
Pride (Pýcha) - nadměrně věří ve své vlastní schopnosti. Z tohoto hříchu vyplývají všechny ostatní.
Wrath (Nenávist) - zavrhuje lásku a místo toho volí zuřivost
Greed (Chamtivost) - touží po materiálním bohatství nebo zisku, ignorujíc duchovní oblastPostavy

27. října 2012 v 20:39 Fullmetal Alchemist
Alex Louis Armstrong
Je to velký svalovec, má destruktivní sílu a je velice rychlý. Považuje se za nejsilnějšího a nejkrásnějšího muže. Je extrémně zamilovaný do svého těla a neustále vyhledává příležitost k tomu, aby ho dal na obdiv. Je mu kolem 35 let. Mnohé z jeho schopností byly předávány po generace v jeho rodině.
Edward Elric
Je starší bratr Alphonse. V průběhu celého seriálu se hodně promění. Ze začátku je to takový uřvaný kluk, ale pak se stává čím dál tím více samostatnějším a jeho názory a rozhodnutí jsou už na úrovni dospělého muže. Je celkem odvážný, nebojí se riskovat pro něco, co chce. Když poprvé zabil člověka, dost ho to vzalo. Je chytrý a pro svého bratra by udělal první poslední. Nejednou se pro něj i obětoval. Vzrůstem je to malý človíček, kterého si kvůli tomu ostatní rádi dobírají. Edward se stane nejmladším Státním alchymistou v historii. Je mu přidělena přezdívka Kovový alchymista, která je odvozená od jeho kovové paže a nohy. Ve snaze obnovit své i bratrovo původní tělo, společně se svým bratrem hledá Kámen mudrců.
Roy Mustang
Je státní alchymista. Je velký sympaťák i když působí velice přísně. Nerad zabíjí, ovšem ve válce v Ishibalu se přichomýtl k ne zrovna pěkným věcem, které si dlouhá léta vyčítá. Jeho alchymií je oheň a proto ho přezdívají Ohnivý Alchymista. Je plukovník a velí tomuto oddělení. Nad sebou má jen Bradleyho. Dosáhl svého postavení z jeho předchozích úspěchů při východní Ishbalské válce. Svou alchymii spouští s využitím jeho syntetické rukavice, které mají na sobě našitý transmutační kruh. Je mu 29 let.
Maes Hughes
Je podplukovník pod vedením Roye Mustanga. Je mu 30 let, má ženu a ta je zrovna těhotná. Když jsou u nich na návštěvě Ed a Al tak zrovna začne rodit. Od té doby je s ním k nevydržení. Pořád všem vnucuje její fotku a pěje ódy na její šikovnost a tak podobně, je na ní hrozně pyšný. Nejlepší dlouholetý přítel Hughese je Roy Mustang, kterému Hughes pořád radí, aby si našel ženu a oženil se, po takové větě Roy vždycky znechuceně praští telefonem. Když Hughese zavraždili, dost ho to vzalo. Hughes slíbil Mustangovi pomoct vyšplhat až na vrchol vojenské kariéry.
Maria Ross
Sympatická vojanda. Její parťák je do ní zamilovaný, takže když s ní pak flirtoval otec Eda a Ala, byl z toho dost vedle. Je to typická žena, hodná a taky trochu mateřský typ, protože jednou, kdy Edovi hrozilo nebezpečí ho objala a tím ho vrátila do reality. Nebojí se pro nikoho ze svých přátel a blízkých riskovat život.
Riza Hawkeye
Je jedna z podřízených Roye Mustanga, která působí jako jeho poradce. Je tajně zamilovaná do Roye. Nejednou mu zachránila život. Riza je správná drsňačka, pro svou lásku by dokázala udělat cokoliv, dokonce i neuposlechnout rozkazy. Když najdou malé štěně, Riza se ho ujme a bude ho cvičit, protože chlapy to jaksi nezvládali. Je velmi zkušená v používání střelných zbraní. Je vždy klidná a v pohodě. Je jediná z Mustangových podřízených, která s ním může mluvit bez jakýchkoliv důsledků. Možná je to proto, že ho držela v linii, na jeho trvalém vzestupu. Je jí 25 let.
Sheska
Pracuje pro armádu, ale rozhodně to není žádná alchymistka. Miluje knížky a taky pracuje v knihovně a všichni ji využívají k tomu, aby jim přečetla nějaké ty obsáhlé dokumenty nebo knížky, když sami nemají na to to přečíst. Kamarádí s Winry, se kterou se ke konci taky vrátí do Risemboolu.
Alphonse Elric
Je o dva roky mladší než Ed. Slušně se chová a ve svém nitru je hodně citlivý. Začal o sobě přemýšlet jako o "nečlověku", mnoho vzpomínek se mu totiž ztrácelo. A to právě proto, že už nebyl ve svém lidském těle. Al společně s Edem a Winry tvořili nerozlučnou trojici. Má také velkou zručnost v alchymii, ale není Státní alchymista a to mu umožňuje dělat určité věci, které Edward dělat nemůže. Alphonse je laskavější a více rozumí dětem. Přese všechny jejich zkoušky a utrpení, udržuje svého nedbajícího bratra od příliš velkých potíží.
Izumi Curtis
Je jí kolem 40 let. Byla Edova a Alova učitelka alchymie a hodně je toho naučila. Byla jim v podstatě i něco jako druhou matkou. Je to hodná žena, která miluje děti. Sama toužila po dítěti, ale bohužel mít děti nemohla. Izumi se pokusila o Lidskou transmutaci, která samozřejmě nevyšla a vznikl homunkulus Wrath. Izumi své chyby litovala a když se dozvěděla, co kluci provedli, dost se na ně naštvala. Kvůli přeměně přišla o velkou část vnitřních orgánů. Podle doktora je prý zázrak, že přežila tak dlouho a zřejmě jí už moc života nezbývá.
Scar
Jeho pravé jméno nikdo nezná, ovšem přezdívku Scar získal díky své jizvě na obličeji. Způsobil mu jí Kimbely jednou ze svých bomb. Scar pochází z Ishibalu, kde původně vznikl Kámen Mudrců. Armáda díky tomu pokusu celé město srovnala se zemí a tisíce obyvatel pobila. Scar měl bratra, kterého měl nade vše rád, ale jeho bratr miloval stejnou ženu jako on. Jednou, když ta žena zemřela, se jeho bratr rozhodl, že svou lásku oživí. Tak vznikla Lust, další z řad homunkulů. Scar se považuje za posla Božího, Ishbali. V tetování na jeho pravé paži se skrývá síla ničení a dal mu ji jeho bratr, když umíral. Osudy Scara a Elricových bratří se zdá být vzájemně propojen, protože se potkávají často. Je mu 24 let.
Pinako Rockbell
Je jí kolem 65 let a je to Winryna babička. Je také mistrová mechanička a Winry to po ní zdědila. Je to moudrá stará žena a ráda kouří dýmku. Nebýt jí, asi by Ed vykrvácel, když se stala ta "nehoda", Al totiž Eda ihned po té vzal do domu Rockbellů. Je malinká a vždy nosí vlasy seplé do koňského ohonu.
Winry Rockbell
Je Auto-mailová specialistka a přítelkyně z dětství Elricových bratří. Žije s tetou Pinako v Resemboolu. Je jí 15. Winry bydlela kousek od jejich domu. Zajímá jí mechanika a jejím snem je, stát se nejlepším výrobcem auto-mailů. Je tvůrcem Edwardových auto-mailů a jeho mechanička. Je ale citlivá, ráda nakupuje a je hrozně milá. Každému v nesnázích pomůže a když se Ed a Al spolu rozkmotřili, za každou cenu je chtěla dát zase dohromady. Má je opravdu ráda. Winry je docela praštěná. Její rodiče byli lékaři a byli zabiti ve válce za to, že pomáhali léčit nepřítele. Zabil je Roy Mustang. Nikdy si to neodpustil, ale dostal rozkaz, tak ho musel splnit.Informace

22. října 2012 v 17:02 Fullmetal Alchemist

Žánr: Animovaný / Dobrodružný / Drama / Fantasy
Vznik: Japonsko, 2003
Počet dílů: 51
Délka jednoho dílu: 24 min

"Nelze něco získat, aniž byste něco obětovali. Abyste něco získali, musíte dát něco stejné hodnoty.To je princip rovného obchodu v alchymii..." Bratři Elricové, Edward a Alphonse, kterým právě zemřel jediný rodič, maminka. Alchymie je mocná věda a Ed s Alem se rozhodnou s její pomocí maminku oživit. Lidská transmutace je však největší tabu v alchymii. A bratry porušení tohoto tabu stojí vysokou cenu. Al ztrácí tělo, jeho duše přichycena ke starému brnění, Ed ruku a nohu, které nahrazují kovové protézy. A maminka neožívá. Bratři přísahají, že získají svá těla zpět. Věří, že jim k tomu pomůže legendární kámen mudrců. Ale kde ho hledat? Nejlepší informace má vojsko a tak Ed vstupuje do nenáviděné armády. Ještě bude možná třeba překročit mnohá další tabu, alchymistická i morální. A bratři nejsou jediní, kdo po kameni mudrců touží.