o seriálu s

28. dubna 2012 v 17:31 |  O Simpsonových
  • Je americký animovaný seriál vytvořený režisérem Mattem Groeningem v produkci Jamese L. Brookse pro televizi FOX.
  • Simpsonovi jsou nejdéle vysílaným animovaným seriálem v historii americké televize, seriál má aktuálně 23. sérií a 19. února 2012 byla odvysílána jubilejní 500. epizoda.
  • Poprvé se Simpsonovi na televizních obrazovkách objevili 19. dubna roku 1987, ovšem ne jako dvaadvacetiminutový seriál, ale jako dvouminutový skeč v Show Tracey Ullmanové.
  • Poté vznikl 17. prosince 1989 první díl řádných dvacetiminutových epizod s názvem Vánoce u Simpsonových (angl. Simpsons Roasting on an Open Fire), seriál měl obrovský úspěch a tak byl přesunut do hlavního vysílacího času.
Námět
Základní koncept Simpsonů vymyslel jejich tvůrce Matt Groening během patnácti minut, kdy seděl v čekárně u producenta Jamese L. Brookse, kterému měl dát námět na animovaný seriál. Groening původně uvažoval, aby byl seriál podle jeho komiksových stripů Life in Hell, pak ho napadl námět na Simpsonovy, jako na nefunkční rodinu.


Inspirace vlastní rodinou
Groening byl při vymýšlení rodinky Simpsonových mimořádně prozíravý. Když přiřazoval postavám jména a charaktery, myslel na to, jak si je dobře zapamatovat. Aby nevzniklo nebezpečí, že budou v pokračování seriálu pokaždé jiní, nechal se k napsání rodinky inspirovat svými příbuznými. Vymyslel to takto: Homer je otec Matta Groeninga a také jeden z jeho synů. Marge je jeho matka. Rozdíl je pouze ten, že Marge v seriálu je Marjorie a nikoliv Margareta. Lisa a Maggie jsou jeho sestry. A Bart Simpson je jednoduše anagram slova Brat čili spratek. Patrně se v něm ztvárnil sám Matt.


Simpsonovi ve filmu
V červenci 2007 vtrhnul do kin po celém světě historicky první simpsonovský celovečerní film. Jednalo se o událost obrovského významu a spousta lidí si ji proto nenechala ujít! Tržby za první víkend promítání jen v kinech v USA pokryly náklady na výrobu celého filmu.


Vysílání v ČR
V Česku měli Simpsonovi premiéru 8. ledna 1993 na prvním kanálu České televize. Ta vysílala Simpsonovy takřka nepřetržitě.
Koncem roku 2009 na seriál zakoupila vysílací práva FTV Prima a od 1. ledna 2010 začala nepřetržitě reprízovat všechny řady na kanálu Prima Cool. Denně se vysílají vždy dvě epizody pravidelně od 18:30, později od 28. dubna 2012 vždy o víkendu dokonce tři epizody denně, ihned po sobě.
Každým dalším rokem se pak na kanálu Prima Cool vždy na jaře započne s vysíláním další nové navazující, v době v USA ještě ne kompletně odvysílané, série. Tímto se tak Česko řadí mezi vůbec země na světě, kde jsou Simpsonovi odvysíláni ve své vlastní jazykové mutaci. Česká televize skončila s premiérovým vysíláním Simpsonových v první polovině roku 2010, kdy dokončila 20. sérii a reprízovala 19. a 20. sérii, na které v té době ještě vlastnila vysílací práva.


Dabing
Homer Simpson - v původním znění Dan Castellaneta - Vlastimil Bedrna (1. - 12. série), Vlastimil Zavřel (od 13. série)
Marge Simpsonová - Julie Kavner - Jiří Lábus
Lisa Simpsonová - Yeardley Smith - Helena Štáchová
Bart Simpson - Nancy Cartwright - Martin Dejdar
Maggie Simpsonová - Nancy Cartwright - Helena Štáchová
Abe Simpson - Dan Castellaneta - Dalimil Klapka
Carl - John Black - Josef Toman
Lenny - Harry Shearer - Josef Carda
Šerif Clancy Wiggum - Hank Azaria - Bohdan Tůma
Tlustý Tony - Joe Mantegna - Zdeněk Hess
Školník Willie - Dan Castellaneta - Zdeněk Hess

Režisérem českého znění Simpsonových je Zdeněk Štěpán, který v roce 2000 získal za režii dabingu seriálu cenu Františka Filipovského.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama